REM.spot... Reklamcılar Vakfı

Ocak - Şubat 2013

Image
Veda…
Ocak-Şubat REM Spot’unu iki yılda bir çift imzalı, çok boyutlu hazırlıyoruz. Ocakta yapılan genel kurul sonrası bir dönem kapanıyor, yeni bir başkan ve yönetim kurulu görevi devralıyor. Bu kez benim için hüzünlü bir veda olacak...Zor bir dönemde başkanlık yaptım, dış koşullar epey zorlayıcıydı. İki yıla biri küresel, biri mesleki (reyting) olmak üzere iki kriz ve onlarca badire sığdırdık :=)

Sektör olarak dayanışmayı gerçekten iyi başardık. Ajanslar olarak yapıcı ve ahlaka, hukuka uygun kararlar aldığımızı, bunların savunucusu olduğumuzu belirtmek isterim. Kimi kez göze batma pahasına…Pek çok meselede sektörümüzün ufkunu geliştirecek önerilerde bulunduk, çözümleyici olduk. İncitmemeye, gerginleşmemeye özen gösterdik. Ankara ilişkilerinde - Reklam Kurulu’ndan, RTÜK’e, Gümrük Ticaret Bakanlığı’na kadar - çok yol katettik.

Eksikler olmaz mı, elbette var. Ancak zorlu bir zamanda savrulmadan dümen tuttuk.

Huzurunuzda 12.dönem yönetim kurulu üyesi arkadaşlarıma teşekkür ederim. Dostlukları ve destekleri için. Sektördeki paydaşlarımıza da yürekten teşekkür ederim, ortak çaba olmadan bu sonuçları almak mümkün olmazdı. Bayrağı iç huzuruyla sevgili arkadaşım Alper Üner’e devrediyorum.

Saygı ve sevgiyle verimli bir yıl dilerim.

Aytül Özkan
12. Dönem RD Başkanı
Image
Merhaba…
RD köklü bir kurum, saygın bir sivil toplum örgütü. Önümüzdeki yıl 30.yılını kutlayacak. Herkese nasip olamayacak bu önemli görevi üstlenmekten gururluyum.

Aytül’ün gemi analojisini sürdürürerek rota, yani vizyonun bir kurumun yolculuğunda temel unsur olduğunu söyleyebilirim.

Rotasız yolculuk, bilinmeyene götürür. Yeni dönemde, rotamız net. Arkadaşlarımla ortak vizyonumuz her bir üyemize - ki bugün kreatif, medya, dijital ve sağlık ajanslarından oluşan bir üye yapımız var - üyeliklerini anlamlı kılacak bir iş planı sunmak. RD iş planının parçası olmayı arzu edilen bir görev haline getirmek…Komitelerimizi çalıştırmak, heyecanı yüksek tutmak…

Şık bir Kristal Elma Festivali düzenlemek, 25.yılda sektöre borcumuzdur. 30.yılımızı da onurlu bir biçimde kutlayacağız, kutlamalıyız.
Ancak daha önemlisi, bugün hangi uzmanlık dalında olursa olsun, tüm ajansların ve işverenlerin başlıca sıkıntısı çalışma koşullarıdır. Verimli işbirliği ortamını yeniden yeşertmeliyiz.
Yok olan teamülleri yeniden kazanmalıyız. Tarafların uzlaşısıyla, iş yapabilmenin objektif koşullarını tesis etmeliyiz.

Başardık diyebilmek için, ortak sorunlarımızı çözme yolunda adımlar atmalıyız. Gayretimizin bu yönde olacağını belirtir, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlarım.

Alper Üner
13.Dönem RD Başkanı